Ilmub Christian Bomhoweri "Eynne schonne Hysthorie"

kaardile

1508

1508. aastal kirjutas ordumeister Wolter von Plettenbergi sekretär ja hilisem Tartu piiskop Christian Bomhower propagandateose "Eynne Schonne hysthorie van vunderlyken gescheffthen der heren tho lyfflanth myth den Rüssen unde tataren", mis oli ennekõike mõeldud Saksamaa inimestele lugemiseks ja imestamiseks, kuidas Liivimaa ordu Jumala abiga väga väikese väega ometi suurest Vene armeest jagu sai. Teos saavutas omal ajal ilmselt küllaltki suure populaarsuse, kuid reaalset abi oli selles Liivimaale ometigi vähe: kindlat Vene-vastast liitu keegi selle pärast temaga tegema ei rutanud.

Propagandistlikus mõttes elas Smolino lahing aga oma elu edasi ning eriti Liivi sõja ajal meenutati Liivimaa viimast võitu venelaste üle liialdatult. Kroonikud Balthasar Russow ja Johann Renner kujutasid lahingut ja Plettenbergi sõjakäikusid kui imelist võitu, mis sundis venelasi otsekohe 50 aastaks vaherahu sõlmima. Ka hiljem on Smolino lahingut kohati meenutatud kui Liivimaad päästvat sündmust ja 1852. aastal lasi Liivimaa rüütelkond selle auks Võnnu kirikusse püstitada Wolter von Plettenbergi büsti, kus teda nimetati otsesõnu Liivimaa päästjaks.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • raamatukogu
  • ring
  • tulease