Smolino lahing

kaardile

13. september 1502

13. septembril 1502 põrkasid venelaste ja liivimaalaste väed Smolino järve ääres kokku. Kõigepealt purustasid venelased liivimaalaste moonavoori, kus olid enamuses ilmselt eestlastest talupojad. Kuid sel ajal jõudsid Liivimaa peaväed, mida juhatasid Wolter von Plettenberg, maamarssal Johann von dem Broele ja Riia peapiiskop Michael Hildebrand, end võitlusvalmis seada.

Kaasaegsed on lahingut iseloomustanud kui suurt segadust, mille käigus venelastel oli võiduvõimalus, kui nad murdsid läbi kuni peapiiskopi lahingulipuni. Selle kriitilise olukorra päästis liivimaalastele aga maamarssal, kes oma väesalgaga peapiiskopile õigel hetkel appi tuli. Viimaks olid venelased sunnitud lahinguväljalt lahkuma, arvatavasti määras lahingu saatuse liivimaalaste vägede distisplineeritus ja ülekaal välisuurtükkide osas. Kuid ka liivimaalased ei jäänud kohale võitu tähistama, vaid liikusid peagi Liivimaale tagasi.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • raamatukogu
  • ring
  • tulease