Sõja algus Moskva suurvürstiriigiga

kaardile

1501

1501. aastal puhkenud Liivimaa-Moskva sõjal oli küllaltki pikk eellugu, mis ulatus tagasi juba 1492. aastasse, mil venelased ehitasid Narva ordulinnuse vastu Ivangorodi kindluse.

Veelgi olulisemad olid aga 1494. aasta sündmused, kui pärast kahe venelase hukkamist Tallinnas suleti Hansa kaubakontor Novgorodis. Sealt alguse saanud Hansa kaubalinnade ja Vene konflikti paluti lahendada Liivi ordumeistril Wolter von Plettenbergil, kes püüdis seda teha esialgu rahumeelsete vahenditega.

Kuid pinged Liivimaa idapiiril üha kasvasid ja umbes 1498. aastaks oli Plettenberg otsustanud ennetava sõja kasuks Venemaaga, kuna kartis, et pärast omavahelise rahu lõppemist 1503. aastal tungib suurvürst Ivan III talle igal juhul kallale.

Sõjaks oli vaja aga liitlast, kelle ta leidis Leedus. Viimane oli alates 1500. aastast Moskvaga sõjas ja vajas hädasti ka ise liitlast. 1501. aastal kinnitati liitlaste vahel liiduleping ning sõjategevus algas 1501. aasta hilissuvel liivimaalastele edukalt: nad võitsid Seritsa lahingu ja rüüstasid Pihkvamaad. Sõjakäik lõppes siiski edutult, sest Leedu abiväed ei saabunud Pihkvamaale ja Pihkva vallutamisest ei tulnud midagi välja.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • raamatukogu
  • ring
  • tulease