Jüriöö ülestõus

kaardile

23. aprill 1343

1343. aasta aprillis algas Jüriöö ülestõus Harjumaal. Selle põhjuseks oli ilmselt kohaliku aadli omavoli eestlaste kallal ja ka see, et maa hakkas peremeest vahetama. Lühikese aja jooksul tapsid eestlased kõik sakslased, kelle nad kätte said ja vallutasid Padise kloostri, mis põletati maha ning 28 munka tapeti. Nii oli lühikese ajaga kogu Harju (va. Tallinn) võõrvõimust vabastatud. Järgmisena asus eestlaste väidetavalt 10 000-meheline vägi Tallinna lähistele laagrisse, abi paluti ka Turu foogtilt (Rootsi kuninga Soome asehaldurilt). Rootsi vägi lubaski eestlastele appi tulla.

Ülestõus puhkes ka Läänemaal. Liivi ordu sekkus ja eestlastest juhid (kuningad) kutsuti Paide läbirääkimistele, kuid seal tapeti nad relvakokkupõrkes. Seejärel liikus orduvägi kiiresti Tallinna alla, et eestlased alistada.

14. mail 1343 toimunud Sõjamäe lahingus Tallinna all said eestlased Liivi ordu vägedelt lüüa. Kohale saabus küll ka Rootsi vägi Soomest, kuid oli juba hilja ja nad pidid tagasi pöörduma. Varasemalt olid eestlasted ilmselt abi palunud ka venelaste käest, ning 5000-meheline Pihkva vägi saabuski Lõuna-Eestisse, kuid ei suutnud seal suurt midagi korda saata.

Ülestõus polnud siiski veel maha surutud: juulis puhkes see ka Saaremaal, kus sakslased peagi minema löödi. Alles 1344. aastal korraldas ordu sinna sõjaretke, millega aga samuti veel saarlasi lõplikult ei alistatud. Alles 1345. aastal õnnestus ordul saarlased alistada.

Allikas: A.Mäesalu, T. Lukas, M. Laur, T. Tannberg "Eesti ajalugu I" 1997 "Avita"


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kirik
  • kivid
  • mõis
  • NB
  • nool
  • ring
  • sadam