Saksa vägede taandumine Tannenbergi liinile

kaardile

24. juuli 1944

Aprilli lõpuks 1944 olid mõlemad sõdivad pooled Narva rindel verest tühjaks jooksnud, mistõttu vaibusid Virumaal mõneks kuuks ägedamad lahingud.

Samal ajal rebenes aga Saksa idarinne igast otsast ning Narva alt paigutati üksusi ümber lõuna poole. Väegrupi "Nord" juhatus mõistis nüüd üha selgemalt, et Narva rinne ei jää sellises olukorras enam püsima ja võttis eesmärgiks rinnet õgvendada.

See tähendas rinde tagasitõmbamist Narva alt Sinimägedesse ja Narva linna mahajätmist. Eesti üksustele see loomulikult ei meeldinud ning pöördumisega SS-i juhi Heinrich Himmleri poole suudeti taandumiskäsk isegi mõneks hetkeks tühistada.

Taandumine ise oli 23. juulil 1944 aga juba alanud ning selle peatamine polnud enam võimalik. Samal ajal koondas Punaarmee Narva alla uueks rünnakuks suuri vägesid ja sõjatehnikat, mille ülekaal oli suurtükiväe osas kaheksakordne, lennuväe osas aga veelgi suurem.

  • Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
  • Mart Laar. Sinimäed 1944: II maailmasõja lahingud Kirde-Eestis. Tallinn: Varrak 2008 
  • Allikas (pilt): "Sõjad ajalugu kaartidel", Eesti Entsüklopeedia Kirjastus, Tallinn 2005, lk 203


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease