Tartu piiskop Damerow organiseerib orduvastast opositsiooni

kaardile

1396

14. sajandi teisel poolel toimus Liivimaal äge võimuvõitlus ordu ja peapiiskopi vahel. Ehkki esimese poolel oli sõjaline ülekaal, suutis teine oskuslikumalt ära kasutada diplomaatiat ning paavst toetas esialgu teda. Alles 1390. aastateks suutis ordu saavutada otsustava ülekaalu ka diplomaatiatasandil. 1393. aastal oli Riia peapiiskop sunnitud Liivimaalt lahkuma. Peale seda okupeeris ordu kogu peapiiskopkonna ning surus ka paavsti pool oma tahtmise läbi. Nõnda pidid tulevased peapiiskopid olema ordu liikmed ja ka toomkapiitel pidi kuuluma Saksa ordusse.

See tähendas seda, et vähemalt ajutiselt allus peapiiskop orduvõimule. Samaaegselt õnnestus ordul ka Saare-Lääne piiskopiks määrata endale sobiv mees: kõrgmeister Winrich von Kniprode samanimeline sugulane. Kuramaa piiskop oli aga juba alates 13. sajandist olnud ordu liige.

Nõnda ähvardas ordu ülemvõim kogu Liivimaad, sest ainsana oli sõltumatuks jäänud Tartu piiskop, kelleks tol ajal oli keiser Karl IV endine sekretör Dietrich Damerow. Damerow alustas aktiivset orduvastase opositsiooni organiseerimist: 1395. aastal sõlmis ta liidu Mecklenburgi ja selle vitaalivendadega (mereröövlitega), Pommeri ning Leeduga, lisaks toetas orduvastast joont ka Saksa kuningas Wenzel.

Nõnda kujunes ordule esmapilgul ohtlik opositsioon, kuid liitlastel oli vähe ühishuvisid ja ordu suutis diplomaatiliste vahenditega Mecklenburgi ja Leedu liidust eemaldada. Oli ka selge, et Pommeri ei asu ordut ründama ning seetõttu võis Liivimaa ordumeister Wennemar von Brüggenei 1396. aasta juulis Tartu-vastasele sõjaretkele asuda.

Damerow püüdis küll vastupanu organiseerida, kuid novembriks oli kogu piiskopkond peale Tartu linna ordu kätte langenud. Otepää linnus hävitati aga niivõrd põhjalikult, et seda hiljem enam üles ei ehitatudki (ja seetõttu on sealt hiljem välja tulnud palju olulisi arheoloogilisi leida, näiteks ka üheks vanimaks Euroopa tulirelvaks peetav Otepää püss). Damerow oli sunnitud orduvastasest tegevusest loobuma.

1397. aastal lahenes Liivimaa küsimus teisel Danzigi (Gdanski) kongressil nõnda, et Riia peapiiskopkond inkorporeeriti ordusse, kuid ordu pidi oma vastastele tegema ka mõningaid järeleandmisi.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • kirik
  • maja
  • nool
  • ring
  • tulease