Puhkeb Poola-Rootsi sõda

kaardile

1600

Sõda Poola ja Rootsi vahel, mis puhkes 1600. aastal, oli tegelikult õhus olnud juba pikemat aega. 1592. aastal oli Rootsi kuningaks saanud juba Poola-Leedu kuningatroonil olev katoliiklasest Zygmunt III (Rootsis Sigismund), kellel tekkisid tõsised vastuolud oma onu, hetsog Karliga. 1599. aastal kuulutas Karl Sigismundi kukutatuks ning sai ise riigihoidjaks, alates 1604. aastast ka kuningaks. See tõigi vältimatult kaasa kahe riigi kokkupõrke.

Eestis oli Sigismund pärast Rootsi troonilt tagandamist püüdnud ka Põhja-Eestit Poolaga liita. 1599. aasta lõpus kiitiski Seim selle heaks, kuid hertsog Karl oli kiirem. Ta maabus 1600. aasta alguses Tallinnas ning tagas selle, et Põhja-Eesti jäi Rootsile. Järgnevalt tungis ta kiiresti lõunasse, lootes ka Riiat enda kätte saada. 1601. aastaks oligi enamik Liivimaast Rootsi käes, kuid Riia vallutamine siiski ebaõnnestus. Järgnevalt jõudude vahekord stabiliseerus ning 1609. aastal sõlmiti vaherahu, mis sätestas 1600. aasta piirid: Põhja-Eesti jäi Rootsile, Lõuna-Eesti aga Poolale.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kirik
  • maja
  • nool
  • tulease