Tartusse saabuvad jesuiidid

kaardile

1583

1583. aastal saabusid Tartusse esimesed jesuiidid. Nood pärinesid üldiselt Saksamaa aladelt ja nende peamiseks ülesandeks oli kohalik elanikkond uuesti katoliiklusesse pöörata. Nagu selgub nende aruannetest, õnnestus see ennekõike eestlaste puhul, kes polnud uut usku veel omaks võtnud ning kellele katoliiklus, mis oli juba sajandeid nende kommetega kohanenud ja neid ka ise kohandanud, oli tunduvalt südamelähedasem. Sakslaste hulgas polnud neil aga erilist edu, nood jäid truuks luterlusele.

1585. aastal alustas Tartus tööd ka jesuiitide seminar, mis koolitas eesti ja läti keelt oskavaid tõlke ja töötas vaheaegadega kuni 1625. aastani, mil Tartu rootslaste kätte langes. Seminaris võisid haridust saada ka mõned põlisrahvaste esindajad, kuigi eestlasi seminari õpilaste seas ei teata. Küll aga oli neid ilmikvendade hulgas. Juba 1583. aastast töötas samas ka jesuiitide gümnaasium ning eriti edukas oli nii koolitöös kui ka kohalike pööramises seminari esimene rektor, madalmaalane Thomas Busaeus.

Jesuiidid olid sunnitud ajutiselt 1600. aastal oma tegevuse katkestama, mil rootslased Tartu vallutasid. Hiljem jätkati tegevust, kuid senist aktiivsust enam ei saavutatud. 1625, kui rootslased Tartu taas vallutasid, lõppes ka jesuiitide tegevus lõplikult.

Allikas: Vello Helk. Jesuiidid Tartus. Tartu: Ilmamaa, 2003.

Pildi allikas: http://www.advent.ee/pilt/20400/808/full/jesuiidid_-_paavstikiriku_loogiryhm.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kirik
  • maja
  • nool
  • tulease