Vene teine piirikava

kaardile

09. detsember 1919

9. detsembri hommikupoolse istungi lõpul teatas Krassin, et Nõukogude delegatsioon on valmis kohe pärast vaheaega välja pakkuma uut piiriprojekti, mis läheks käiku juhul, kui Eesti on nõus sõjaliste tagatistega Nõukogude Venemaale.

Pärast vaheaega see esitatigi. Uue projekti kohaselt oli piiriks määratud sõjaliselt neutraalne Narva jõgi, mis jättis Jaanilinna ning Narva jõe saared Venemaale, lõunas aga asus uus piirjoon esialgsest piirikavast 10-15 km ida pool. Ka neid piire peeti ajutiseks ning reaalsete julgeolekutagatiste korral oldi valmis neid etnilistel alustel korrigeerima.


Eesti lubas omapoolse vastuse sellele kavale anda järgmisel päeval, soovides alustada muude rahulepingut puudutavate küsimuste arutamisega. Poska esitas venelastele kodanike õigusi, kodakondsust ja opteerimist käsitleva artikli projekti, millega lahkarvamusi ei tekkinud.

Samavõrd libedalt läks arutelu ka Eesti riigi territooriumil asuvate endise Vene riigi varanduste üle. 9. detesembri õhtul pidas Eesti delegatsioon koosoleku, kus otsustati Vene uus piirikava tagasi lükata. Eriti ägedalt ei nõustutud Narva linna poolitamisega, samuti püüti nüüd lähtuda ajutises põhiseaduses kindlaksmääratud piirist.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti Vabadussõda, 1918-1920, 2. Tallinn: Mats, 1997


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline