Ordumeister ja peapiiskop sõlmivad Sigismund Augustiga Pacta Subjectionise

kaardile

28. november 1561

1561. aasta sügiseks oli Vana-Liivimaa sisuliselt kokku varisenud. Alates 1560. aasta suvest oli pool Eestist ja ka Ida-Läti Vene tsaari Ivan Julma meelevallas. Juba alates 1559. aastast kontrollis Saare-Lääne ja Kuramaa piiskopkondi Taani kuninga vend Magnus ning 1561. aasta suvel andis Põhja-Eesti end Rootsi võimu alla.

 Nõnda olid iseseisvateks Liivimaa riikideks jäänud vaid Riia peapiiskopkond ja Liivi ordu. Viimane ordumeister Gotthard Kettler oli juba 1559. aastast peale lootnud ennekõike Poola-Leedu abile, kuid 1561. aastaks oli selge, et kuningas Sigismund II August ei kavatse veel vähemalt aasta jooksul, kuni kestis Leedu-Moskva vaherahu, aktiivselt konflikti sekkuda.

See tekitas võimaluse, et Venemaa vallutab kogu ülejäänud Liivimaa, ordul ja peapiiskopkonnal ei olnud enam niikuinii ressursse sõjalist vastupanu osutada. Nõnda ei olnudki Kettleril ja peapiiskop Wilhelmil 1561. aasta novembris sisuliselt muud võimalust kui alistuda Poola nõudmistele, millega nende valdused allutati otseselt kuningas Sigismund Augustile.

Esialgu jäid Liivimaa alad nii Poolast kui ka Leedust riigiõiguslikult eraldiseisvateks, lisaks otsustati Lõuna-Lätis moodustada Kuramaa hertsogiriik, mille esimeseks hertsogiks sai Kettler.

28. novembril esitasid kuningas Sigismundi esindajad need tingimused Vilniuses Liivimaa esindajatele. Ainsana lükkasid alistumise tagasi riialased; Riiast saigi 20 aastaks formaalselt vaba linn, mis allus vaid keisrile. Peapiiskop ja ordumeister otsustasid aga kuninga tingimustega nõustuda. Need muudatused astusid jõusse 1562. aasta märtsis.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kirik
  • maja
  • nool
  • tulease