Punaarmee uus pealetung Narvale

kaardile

01. märts 1944

1. märtsil 1944 alustas Punaarmee uut üldpealetungi Narva ümbruses rünnakuga Auvere tugialale.

Pärast venelaste mõningat edu alustasid sakslased vastupealetungiga ning surusid punaväelased tagasi. 8. märtsil algas punaarmeelaste edasitung Jaanilinna sillapeale ka Narva all, kuid kohtas seal niivõrd visa vastupanu, et oli suurte kaotuste tõttu sunnitud pealetungi lõpetama.

15. märtsil tehti uus üritus Auvere sillapeal, kus Punaarmee üksused murdsid sakslaste kaitsest läbi ning jõudsid 17. märtsil Vaivara Sinimägede lähedusse. Ägedate lahingute tõttu kanti aga ka siin suuri kaotusi, mis sundis lõpuks igasuguse edasise rünnaku seisma panema.

Märtsi teisel poolel algas sakslaste vastupealetung eesmärgiga kõrvaldada venelaste sillapead. 31. märtsiks hävitati Auvere platsdarm, kus punaarmee kaotused olid ülirasked.

Aprillikuu jooksul prooviti teha sedasama ka Krivasoos, kuid siin see Wehrmacht'il ebaõnnestus. Aprilli lõpuks olid mõlemad pooled end korralikult ära kurnanud ning rindele saabus mõneks kuuks vaikus. Saksa armee väegrupil "Nord" oli taganemisest hoolimata õnnestunud Punaarmee edasitung esialgu peatada.

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006                                                                                                       
Allikas (pilt): http://www.kool.ee/failid/miini.jpg 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • tulease