Valmib Renneri kroonika täiendatud variant

kaardile

1582

Pärast kroonika algse käsikirja valmimist asus Renner pärast mõneaastast elamist Speyeris ümber Bremenisse, kus temast sai keiserliku kammerkohtu notar. Selles ametis olles kirjutas ta muuhulgas ka Bremeni kroonika, ent jätkas enda Liivimaa kroonika täiendamist. Selleks olid tal kasutada mõningad Liivimaalt kaasa toodud vanad käsikirjad, sealhulgas Bartholomäus Hoeneke "Liivimaa noorem riimkroonika", mis ongi ainult Renneri poolt ümberjutustatuna säilinud. Lisaks täiendas Renner oma kroonikat ka Balthasar Russowi ja teiste kaasaegsete teoste järgi.

Et ta ise viibis aga Liivimaalt kaugel, siis ei saanud ta eristada tõepäraseid teateid kuulujuttudest ning seetõttu oli tema 1582. aasta paiku valminud kroonika ümbertöötatud variant suhteliselt ebatäpne. Mõnes kohas oli ta koguni Russowir rohkem usaldanud kui ennast ning täpsed teated valedeks parandanud.

Allikas: Johann Renner. Liivimaa ajalugu 1556-1561. Tallinn: Olion 1995 ja 2006 (teine trükk).


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • nool
  • raamatukogu