Valmib Renneri kroonika Lübecki käsikiri

kaardile

20. juuli 1562

1562. aastal läks Renner Ida-Friisimaa krahvide teenistusse ning kirjutas samaaegselt ka oma Liivimaa kroonika algse variandi. Seal kasutas ta Liivimaal oldud aja jooksul tehtud märkmeid ja isiklikke mälestusi. Et tegemist oli notariga, siis pani ta selle kirja äärmiselt täpselt ja kuivas stiilis, mida on küll mõnevõrra tüütu lugeda, ent annab see-eest väga hea ülevaate Liivi sõja alguse sündmustest. Erinevalt teisest suurest Liivi sõja aegsest kroonikust Balthasar Russowist, kes sõja puhkedes kodumaal ei viibinud, oli Renner kohal ning talletas enda märkmetesse kõik vähegi tähtsamad sõjasündmused.

Renneri kroonika algne variant algas 1556. aastaga, mil ta Liivimaale saabus ja lõppes 1561. aastaga. Sellesse ajaperioodi mahtusid nii koadjuutorivaenus, Liivi sõja puhkemine kui ka Vana-Liivimaa lagunemine. Tõsi küll, kuni 1562. aasta alguseni oli Renner lisanud mõningaid lisamärkmeid, kuid neid ei sidunud kroonik enam sidusaks tekstiks. Renneri käsikiri valmis 20. juulil 1562.

Allikas: Johann Renner. Liivimaa ajalugu 1556-1561. Tallinn: Olion 1995 ja 2006 (teine trükk).


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kool
  • nool
  • raamatukogu