Eestlaste kogunemine Sakalasse

kaardile

01. september 1217

Augusti keskpaigas 1217 saatis Leole (Lõhavere) linnuse vanem Lembitu üle kogu Eestimaa maakondadesse laiali käskjalad, mis kutsusid kõiki eestlasi ühinema suureks malevaks sakslaste vastu.

Aeg suurema sõjaväe kogumiseks oli üpris soodus, sest vili oli juba rehtedesse viidud, sügisesed sajud olid aga veel tulemas.

Hobustel oli veel võimalik väljas toituda, öökülmi polnud veel oodata. See kõik muutis sõjaväe varustamise, liikumise ning ööbimise lihtsamaks.

Septembri esimesel nädalal hakkasid vägede kogunemiskohta Navesti (Henriku kroonikas Paala) jõe (pildil) äärde saabuma esimesed väeosad.

Kokku tuldi kõikidest suurematest maakondadest, välja arvatud Ugandist ja Saaremaalt. Saarlaste puudumises on püütud näha eestlaste järjekordset plaani, kus maaväge pidi toetama saarlaste laevastik, mis purjetanuks Väina (Daugava) suudmesse Riia linna kimbutama.

Ugalased olid seevastu käimasolevas sõjas kõige rohkem kannatada saanud, samuti kujunesid neist olude sunnil sakslaste liitlased Otepää piiramisel.

Kokku tuli Henriku teatel eestlasi kuus tuhat - enam-vähem maksimaalne hulk mehi, mida oli üldse võimalik neist maakondadest välja panna.

 

 

 

Allikad: Sulev Vahtre. Muinasaja loojang Eestis: vabadusvõitlus 1208-1227. Tallinn: Olion. 1990

Evald Tõnisson, Jüri Selirand ja Artur Vassar. Kui Lembitu kutsus... Tallinn: Eesti Raamat, 1968

Fotod: http://www.ebru.ee/pildid/navesti/navesti1.jpg       http://heinar.webs.com/3venda.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • matkamaja
  • tulease