Rahvaväe pealetung Riiale

kaardile

30. juuni 1919

Juuni lõpuks oli Eesti Rahvavägi vähendanud oma 100 kilomeetri pikkust rinnet vähemalt kolm korda, mis lubas üksuste tegevust paremini kooskõlastada ning pakkus paremaid võimalusi varustamiseks ja puhkuseks.

Järgneski mõnepäevane vaikus, kuid 30. juunil alustati uue üldpealetungiga, mille eesmärgiks oli nüüd Riia äravõtmine. Selgus, et sakslased suudavad osutada veel küllaltki visa vastupanu ning liialt innukad eestlased kandsid tihtilugu mõttetuid kaotusi.

1. juulil 1919 murti Saksa vägede kaitseliinid siiski läbi ning viisid rindejoone 2. juuliks Riia linnale veelgi lähemale.
Riia vallutamisse sekkus mereväekapten Johan Pitka (pildil) juhtimisel nüüd ka Eesti sõjalaevastik: "Lembitu", "Lennuk", "Vambola" (pildil), "Tasuja" ning traalerid "Olev" ja "Kalev" alustasid edasitungi Väina jõel.

 

Purustati Saksa patareid Väina suudmes ning 2. juulil hõivati Väina-Jõesuu (Daugavgrīva) kindlus. Vastaselt võeti ära mitmed relvastatud puksiirid ja praamid.

2. juuliks oli Riia saatus sisuliselt otsustatud. Niisuguses olukorras alustati Antandi sõjaväeesinduse nõudel taaskord läbirääkimistega rahu sõlmimiseks, eesmärgiga ära hoida võimalikud lahingud Riia linnas.

 

Allikad: Eesti ajalugu. VI, Vabadussõjast taasiseseisvumiseni. Tartu: Ilmamaa, 2005
Eesti Vabadussõda, 1918-1920, 1. Tallinn: Mats, 1996
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                  

Allikad (pildid):http://www.hot.ee/vabadussoda/vambola.jpg                 

http://www.kaitseliit.ee/static/images/pitka01.jpg 

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • näitus
  • ring
  • tulease