Admiral Pitka kadumine ja arvatav surm.

kaardile

september 1944

1944. aasta septembri lõpus oli Punaarmee läbi murdnud sakslaste kaitseliinidest Lõuna-Eestis ning Saksa armee taandus Eestist. Võimuvahetuse ajal püüdsid eesti rahvuslased eesotsas viimase seadusliku peaministri Jüri Uluotsaga, kes võttis endale presidendi kohustused, taastada Eesti Vabariiki.

Pika Hermanni tippu heisati sinimustvalge lipp ja püüti organiseerida ka Tallinna kaitset. Selleks loodeti ennekõike ära kasutada löögiüksust „Admiral Pitka", kuid paraku tegid sakslased selle tegevusele tõsiseid takistusi, korjates ära relvi ning vangistades selle liikmeid. Ka Punaarmee pealetung osutus liialt kiireks. Seetõttu pidid „pitka-poisid" taanduma Lääne-Eestisse. Punaarmee pealetungi pidurdamine seal oli hädavajalik, et võimalikult paljud paadipõgenikud jõuaks pageda üle mere Rootsi.

Ka 72-aastane Pitka võttis vastupanu organiseerimisest isiklikult osa: Kosel toimunud relvakokkupõrkes Nõukogude vägedega ta osales. Seejärel suundus ta ilmselt Läänemaale, kus varjas end tõenäoliselt mõnda aega tuttavate talus. Seejärel siirdus ta metsa, kus jätkas Punaarmeele vastupanu organiseerimist. Kuid alates septembri lõpust pole tema kohta mingeid teateid, tõenäoliselt langes ta lahingus punastega, kuigi on ka arvatud, et väljapääsmatus olukorras võis Pitka ise enda elu lõpetada.

Taasiseseisvunud Eesti Vabariigis pole admiral Pitka panust Eesti Vabariigi rajamisesse ja kaitsmisesse unustatud: tema mälestusmärgid asuvad Eestis Kosel ja Tallinnas, 4. augustil 2009 püstitati tema bareljeef ka Kanadasse Fort St. Jamesi. Eesti Kaitseväe staabi- ja toetuslaev kannab samuti tema auks nime „Admiral Pitka".

Allikas: Eesti ajalugu elulugudes: 101 tähtsat eestlast. Tallinn: Olion, 1997, lk-d 106-107.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • lasteaed
  • matkamaja
  • monument
  • politsei
  • rong
  • sadam
  • telk
  • tulease