Vene vägede jõudmine Narva alla

kaardile

12. september 1700

Teade Vene vägede piiriületusest jõudis Narva 8. novembril.

12. novembril jõudsid Narva alla esimesed väeüksused. Ivan Trubetskoi juhitud väesalk ületas Kreenholmi juures Narva jõe ning rajas seal tugeva platsdarmi. Komandant Horni käsul põletati maha kõik Narva ja Jaanilinna eeslinnad. Vägesid tuli Venemaa poolt üha juurde ning linn sulgus piiramisrõngasse. Kohale oli veetud üle 140 suurtüki ja 25 müüserit, venelaste kogusuuruseks oli 35 500-38 000 meest, neist ratsaväelasi 7500-10 000.
Vene armee tuumiku moodustasid Aasovi-sõjakäigus karastunud Preobraženski ja Semjonovski kaardiväepolgud ning sterletsipolgud, kuid väe põhiosa koosnes värvatud vabatahtlikest, kellel puudus igasugune lahingupraktika.

Vene armeel oli vähe kogenud kõrgemaid ohvitsere. Feldmarssal Fjodor Golovin ja ratsaväekindral Boriss Šeremetjev olid küll lahingutes karastunud mehed, kuid nad ei tundnud euroopalikke sõjapidamistavasid. Peeter I-l oli siiski õnnestunud oma teenistusse värvata mõned välismaised väejuhid, kellest üks tähtsamaid oli kuurvürst August II teeninud suurte kogemustega hertsog Charles Eugène de Croy.

Lisaks temale kuulusid Vene vägede kõrgemate ohvitseride hulka Austria väejuhi prints Eugeni kunagine teenistusalune kindral Adam Weide, Liivimaal Rootsi ratsarügementi kuulunud rittmeister Rudolph Felix Bauer, kes töötas vahetult enne Narva lahingut salaagendina rootslaste leeris, ning vilunud sõjaväeinsener Ludwig Nikolaus von Hallart. Vene sõdurid aga võõristasid Euroopast pärit välismaiseid väejuhte, mida süvendas veelgi keelebarjäär.

Allikad: Eesti ajalugu. IV, Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni. Tartu: Ilmamaa. 2003
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                  

Allikas (pilt): A. Mäesalu, T. Lukas, M. Laur, T. Tannberg. Eesti ajalugu I, Tallinn 1997, lk 127


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • matkamaja
  • ring