Põhjasõja jätk

kaardile

detsember 1710

Pärast 16 000-mehelise Rootsi väe kapitulatsiooni 27. juunil 1709. a. Poltaava lahingus põgenes Karl XII Türgi Ukraina valdustesse ning Dnestri-äärsest Benderist sai uus Rootsi kuninga peakorter.

Peeter I taastas liidulepingu Poolas uuesti võimule naasnud August II-ga. Selle salaartiklis tunnistati toona veel vallutamata Eestimaa kubermang nüüd Venemaale kuuluvaks. Liivimaa aga jäi veel potentsiaalselt August II pärusvalduseks, kuid reaalpoliitiliselt oli üha selgem, et see nii ei juhtu.

1709. aastal taasalustas sõda Rootsi vastu uuesti Taani. Kui alguses olid rootslased edukad, siis mais 1713 sunniti Saksamaalt Jüütimaale tunginud Rootsi sõjavägi alistuma. 1711. aastal nurjus Karl XII plaan tõmmata Rootsi liitlasena sõtta Türgi, kes küll piiras Vene sõjaväe Pruti jõel koos Peeter I-ga sisse, kuid loobus edasisest sõjategevusest Aasovi kindluse tagasisaamise nimel.

1712. aastal tungisid Vene väed vürst Apraksini juhtimisel Soome. Veebruaris 1714 toimunud lahingus Kyro jõel said Rootsi väed rängalt lüüa ning sama aasta lõpuks vallutasid venelased kogu Soome.

Mais 1718 algasid Ahvenamaal Vene-Rootsi rahuläbirääkimised, mis aga ei andnud mingisugust tulemust. Rahukongressi ajal, 30. novembril 1718 langes Taanile kuulunud Norra kindluse Fredrikshaldi piiramisel kuningas Karl XII.

Nõnda jooksis märtsiks 1719 igasugune rahukokkulepe lõplikult liiva.

Allikad: Eesti ajalugu. IV, Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni. Tartu: Ilmamaa. 2003
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                     
Allikas (pilt). A. Mäesalu, T. Lukas, M. Laur, T. Tannberg Eesti ajalugu I Avita 1997. lk 127


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • nool
  • sadam