Harku kapitulatsioon

kaardile

29. september 1710

Pärast Pärnu alistamist liikusid kindral Baueri põhijõud Tallinna alla. Kokku koondati linna ümber 20 000-meheline vägi Tallinna 4000-mehelise garnisoni ja 600-700-meheliste linnakodanike kompaniide vastu.

Tallinn oli alavarustatud ja ülerahvastatud, mida suurendas veelgi tavapärane eeslinnade mahapõletamine. Vahetult enne piiramist jõudis linna ka katk.

Vene väed ajasid kinni Ülemiste järvest linna suunduva kanali, mis varustas Tallinnat joogiveega. Linna merelt blokeerida venelastel ei õnnestunud, nõnda saadi Helsingist ja Stokholmist veidi abiväge, laskemoona ja teravilja, kuid see jäi liialt väheseks.

Kujunenud olukorras sai üha selgemaks, et Tallinnat tabab Riia või Pärnu saatus. 24. septembril peeti Toompea lossis nõupidamine, kus loeti ette Peeter I pöördumine Eestimaa ja Tallinna elanikele ning kindralkuberneriks nimetatud Aleksandr Menšikovi kaaskiri. Tegemist oli üleskutsega alistumaks Vene võimudele, lubades sellisel juhul säilitada kõik senised privileegid. Võimalikku allaandmist arutati kaks päeva hiljem rae, gildide ja rüütelkonna esindajate ning sõjanõukogu koosolekul, kus jõuti otsusele, et kapituleerumine on paratamatu.

29. septembril 1710 kirjutati Tallinna lähedal Harku mõisas alla kapitulatsiooniaktidele. Vene vägede poolt tegi seda kindralleitnant Bauer, teiselt poolt Tallinna garnisoni, Tallinna linna ja Eestimaa rüütelkonna esindajad. Nõnda langes Rootsi võimu viimane tugipunkt Baltikumis ning lõppes sõjategevus Eestis.

Allikad: Eesti ajalugu. IV, Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni. Tartu: Ilmamaa. 2003
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                     
Allikas (pilt): http://www.mois.ee/harju/harku.shtml


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • nool
  • sadam