Talvitumine Laiuse linnuses

kaardile

18. detsember 1700

Pärast võitu Narva all jäi kuningas Karl XII oma väega talvituma Vene vägedest laastamata jäänud Tartumaale poollagunenud Laiuse vanasse ordulinnusesse.

Rootsi vägi jõudis sinna 18. detsembril 1700. Riigikantselei paigutati lähedal asuvasse Kivijärve mõisa, osa jalaväest ja suurtükivägi Tartu lähistele, ratsavägi kaugemale lõunasse Otepää, Sangaste ja Aluliina (Alūksne) ümbruses. Nõnda valitseti siitmailt ligi pool aastat Rootsi riiki.

Talvel võeti ette ka mõningaid väiksemaid sõjakäike üle Peipsi jää Oudova (Gdov) ja Petseri kanti. Erilisi tulemusi neil retkil ei olnud. Küll aga korraldati märtsi alguses Jõgeva mõisa väljal sõjalise harjutusena lumest kindluse kaitsmine ja ründamine. Bastionide ja reduutidega kindlus oli veega üle valatult muudetud jäiseks ja libedaks. Kuulidena tarvitati püssirohuga täidetud papist padruneid. Sõjamäng lõppes kõigile osavõtnutele korraldatud ühise pidusöögiga.


Igavuse peletamiseks korraldati Laiusel erinevaid üritusi. Jõulude ajal toodi lossi vana kombe kohaselt õled. 27. (28.) jaanuaril tähistati pidulikult Karl XII nimepäeva, mille tarbeks oli komponeeritud koguni ooper, kus esinesid muuhulgas kümmekond pruutideks riietatud eesti neidu, kaks torupillimängijat ja kubjas, kes esitas eestikeelse laulu. Kuningas käis ise mitmeid kordi kohalike talupoegade pulmades, millest üks peeti isegi Laiuse lossi ruumides. Loomulikult korraldati ka põdra- ja karujahti.


Rootsi sõjaväe kohalolek põhjustas kohalikule talupoegkonnale siiski probleeme: neid tuli nii majutada kui ka neile küüti ja moona pakkuda. Siiski jäid suhted rootslaste ja kohalike vahel pigem sõbralikeks: mitmel korral on ohvitserid ja sõdurid olnud talupoegade laste vaderiteks.
1701. aasta talv kestis kaua: alles mai keskpaigas jõudis pärale 9000-meheline abivägi ning viimased väeosad koos kuningaga hakkasid mai lõpus liikuma Kuramaa suunas. Karl XII vägedes oli nüüd 24 000 meest, kellest jäeti Liivimaa kaitseks vaid tühine osa.

Allikad: Eesti ajalugu. IV, Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni. Tartu: Ilmamaa. 2003
Eesti ajaloo atlas. Tallinn: Avita, 2006.                                                                                                     
Allikas (pilt): http://farm1.static.flickr.com/49/193908875_fd92bc08e6.jpg?v=0 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • mõis
  • nool
  • sadam