Paldiski blokeerimine Rootsi ja Inglise laevade poolt

kaardile

august 1808

Pärast Tilsiti rahu Prantsusmaaga 1807. aastal kohustus Venemaa liituma Inglismaa-vastase kontinentaalblokaadiga, mis omakorda pigestas paratamatult suhteid Inglismaaga, põhjustades nii 1807.-1812. aastal Vene-Inglise sõja.

See sõda puudutas Eesti alasid 1808.-1809. aastal, kui Venemaa oli ühtlasi sõjas ka Rootsiga.                1808. aasta augusti alguses kohtusid Hankoniemi lähistel viitseadmiral Pjotr Hanõkovi juhitud Vene laevastik ning inglastega liitunud Rootsi laevastik. Admiral ei tihanud rootslastega lahingusse astuda ja taandus oma väega Paldiskisse. 16 laevast koosnev Rootsi eskaader koos kahe Inglise sõjalaevaga asus blokeerima Paldiski sadamat.

Võimaliku dessandi kartuses tõid venelased Paldiskisse täiendavaid väeosi.
Liitlased ei suutnud oma tegevuses kokkuleppele jõuda: kui rootslased soovisid venelasi rünnata, siis inglased eelistasid pigem oodata. Pärast kuuajalist piiramist ning Paldiski linna ja Vene laevastiku pommitamist lahkuti.


1809. aastal saabus Inglise eskaader veel korra Läänemerele, jäädes ankrusse Naissaare ja Suurupi lähistel, ent mingit sõjategevust sellele ei järgnenud. Küll aga muutis Inglise merevägi sõja ajal ärevaks rannaäärsete külade elanikud, sest inglased randusid aeg-ajalt varude täiendamiseks, mida tehti kohati vägivaldselt. Samuti pidurdas Inglise laevastik rannaelanike kalapüüki: nii mõnedki kalurid langesid inglaste kätte, kaotades nii paadi kui ka saagi.

Allikas: Eesti ajalugu. IV, Põhjasõjast pärisorjuse kaotamiseni. Tartu: Ilmamaa. 2003


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kõrts
  • nool
  • sadam