Tallinna dominiiklaste kloostri ehitamine.

kaardile

1246

Täpselt ei ole teada, millal dominiiklased Tallinna jõudsid. Varasemas kirjanduses on selleks pakutud 1229. aastat, seda ühe vana käsikirja järgi. Kuid hiljem on arvatud, et selleks aastaks võis pigem olla 1239, sest 1229. aastal oli Tallinn just langenud Mõõgavendade ordu kätte, mis oli paavstiga tülis ja niivõrd segastel aegadel sinna asumine näib suhteliselt kaheldav. Seetõttu on oletatud, et käsikirja on valesti tõlgendatud ja tegelikult jõudsid dominiiklased Tallinna 10 aastat hiljem.

Statsionaarset kloostrihoonet hakati rajama 1246. aastal. Toona asus see ilmselt veel suhteliselt linna ääres, väljaspool Toompea müüre. Alles 15. sajandiks oli Tallinn niivõrd kasvanud, et kloostri asukohta võis pidada juba linna keskosas olevaks. 1260. aastateks oli klooster valmis ja siis kolisid sinna ka mungad sisse. Varem olid nad elanud tõenäoliselt Toompeal. Tallinna dominiiklaste kloostrist, mis oli pühendatud Pühale Katariinale, sai oluline usu- ja hariduskeskus. Dominiiklased olid rahvalähedased jutlustajad, kes saavutasid maakeelsete jutlustega erilise populaarsuse eestlaste seas. Kuid samas tekkisid neil vastuolud nii kirikuvaimulike kui ka linnavõimudega, mis 1520. aastatel alanud reformatsiooni ajal valusalt kätte maksis. 1525. aastal dominiiklaste klooster suleti ja mungad kihutati linnast välja. Kloostrihoones oli järgnevalt püssirohuladu, hiljem aga kool. Tänapäeval on hoonestus osaliselt säilinud ja seal asub muuseum.

Allikas: Jaan Tamm. Eesti keskaegsed kloostrid = Medieval monasteries of Estonia. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2002.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • kirik