Käsu Hans kirjutab nutulaulu.

kaardile

1708

Tartu linna saatus Põhjasõja ajal oli väga karm. 1704. aastal vallutasid venelased pärast pooleteisekuust piiramist Tartu, mille käigus linn sai suuri purustusi. 1708. aastal kartis aga Peeter I, et Karl XII tungib Liivimaa kaudu Venemaale ja kavatseb Ingerimaa koos rajatava Peterburiga tagasi vallutada. Et Tartu ja Narva olid vallutamise käigus tugevalt kannatada saanud, siis arvas Peeter, et ei suuda neid hoida ja otsustas need hävitada. Tartu hävitati täielikult: kodanikud küüditati Venemaale ja kogu linn, eriti põhjalikult mõistagi selle kindlustusehitised, lasti õhku.

Tartu hävitamine oli kohalikele kindlasti suureks šokiks. On ka võimalik, et Käsu Hans nägi linna hävitamist pealt ning just seetõttu otsustas ta oma nutulaulu „Oh! Ma vaene Tarto liin" kirja panna. See on lõunaeestikeelne luuletus, mis koosneb 32 stroofist ja jaguneb kolme ossa. Esimeses osas näitab Hans Tartu õitsengut rahuajal, teises kujutab linna vallutamist ja purustamist, kolmandast noomib aga Tartu elanikke, kelle pattude pärast Jumal linna olevat karistanud. Viimases stroofis kutsub ta teisi linnu (Tallinnat, Pärnut ja Riiat) meelt parandama, et neid ei tabaks Tartu saatus.

Hansu enda käega kirjutatud teksti pole säilinud, kuid 1714. aastal pani Tartusse tagasi saabunud Jaani kiriku pastor Johann Heinrich Grotjahn nutulaulu kirja Jaani kirikuraamatusse. Trükis avaldas nutulaulu katkendeid Villem Reiman 1894. aastal Eesti Üliõpilaste Seltsi albumi II lehes. Nutulaulu avaldas täielikult esmakordselt 1902. aastal Friedrich Bienemann noorem teoses „Die Katastrophe der Stadt Dorpat während des Nordischen Krieges" (Tartu linna katastroof Põhjasõja ajal).

Allikas: Eesti ajalugu elulugudes: 101 tähtsat eestlast, lk-d 36-37.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • kirik
  • näitus
  • tulease