Taani püüab edutult endale saada Kuramaad, kuid säilitab Saaremaa.

kaardile

1583

Liivi sõja lõpu poole, aastatel 1575-1577, jõudsid venelased oma rüüsteretkedega ka Saaremaale ning puhuti polnud Taanil ilmselt terve saare üle kontrolli. Kuid alates 1578. aastast, mil rootslased ja poolakad venelasi ida poole tõrjuma asusid, muutus olukord Taanile tunduvalt soodsamaks. 1583. aastal, kui Liivi sõda lõppes, suri ka hertsog Magnus. Tema valdused Kuramaal muutusid nüüd tüliobjektiks, sest pretentsioone neile arvasid omavat nii Taani, Poola kui ka Kuramaa hertsog Gotthard Kettler. Kuramaalased ise eelistasid ilmselt Taani võimu, kuid Poola sõjalise ülemvõimu vastu nad ei saanud. 1585. aastasks kontrollisid poolakad kogu territooriumi ja Taani pidi nõudlustest rahalise kompensatsiooni eest loobuma.

Samal ajal tekkis Taanile tõsine probleem aga ka Saaremaal, sest sealne asehaldur Jürgen Fahrensbach, kes oli varem teeninud nii Rootsi kui ka Venemaa vägedes, sai lääne ka Poolalt ja Frederik II kartis, et nõnda satub ka Saaremaa lõppkokkuvõttes Poola kontrolli alla. Seetõttu vabastas ta Fahrensbachi 1584. aastal asehalduri kohalt. Ent too sellega ei leppinud ja püüdis saart sõjalisel teel tagasi vallutada. Et aga tal Poola otsest toetust ei olnud, siis kukkus tema üritus läbi. Nende sündmuste järel Taani võim Saaremaal stabiliseerus.

 


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohus
  • maja
  • NB
  • sadam