Taani võtab Saaremaa otseselt enda kontrolli alla.

kaardile

1572

1572. aastaks oli hertsog Magnus juba kaks aastat täitnud Liivimaa kuninga rolli ehk olnud Vene tsaari Ivan Julma vasall ja abiline Liivimaa alistamisel. Taani oli vahepealsetel aastatel kaotanud Põhjamaade Seitsmeaastases sõjas (1563-1570) Rootsile Läänemaa, Saaremaad oli aga tõsiselt rüüstatud ja kolmandik sellest (endise Maasilinna foogtkonna tuumik) jäi kuni 1575. aastani rootslaste kätte.

Frederik II poliitika polnud otseselt Vene-vaenulik, kuid samas ei saanud ta siiski lubada ka seda, et tema vend on avalikult Vene tsaari vasall. Seetõttu esitas ta juba 1570. aastal Magnusele ultimaatumi: ta kas ütleb end avalikult tsaarist lahti või Frederik võtab temalt Saaremaa ära.

Magnus oli Ivan IV-lt saanud valduseid Põltsamaa ja Karksi ümbruses ning lootis ilmselt tõepoolest ka kunagi enamiku Liivimaa valitsejaks saada, mistõttu ta venna pakkumist vastu ei võtnud. 1572. aastal, pärast mitmekordset ähvardamist, asuski Frederik II Saaremaal võimu enda kätte võtma.

Magnusel polnud selle vastu võimalik midagi teha, sest Vene väed olid mujal kinni ja nõnda vabastas ta saarlased kuulekusvandest ning lahkus Kuressaarest. 1573. aastal, kui ametisse nimetati uus Saaremaa asehaldur, sai Saaremaast lõplikult Taani kuninga valdus.

Ometi ei liidetud seda otseselt Taani riigiga, vaid see jäi kuninga võimu all olevaks ebamääruse staatusega provintsiks, mis ametlikult kuulus jätkuvalt ka Saksa Rahvuse Püha Rooma keisririiki (Saksa-Rooma riiki). Seda aastat võib siiski lugeda ka Saare-Lääne piiskopkonna lõpliku likvideerimise ajaks.

Hertsog Magnusele jäid lisaks Venemaa poolt antutele aga ka endised Kuramaa piiskopkonna alad, mis hõlmasid lisaks Kuramaale ka Ruhnu saare.

Allikas: Andres Adamson. Hertsog Magnus 1540-1583: tema elu ja aeg. Tallinn: Argo, 2005.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohus
  • maja
  • NB
  • sadam