Võiduristimine Eestis

kaardile

1220

1220. aastal oli mandrieestlaste vastupanu mõneks ajaks murtud ja nii taanlased kui ka riialased said võimaluse oma võimupiire ka ilma sõjategevuseta laiendada. Et alistumise vääliseks märgiks oli paganate puhul ristiusu vastuvõtmine, siis asusid mõlemad preestrite abil seda kiirelt läbi viima. Tundub, et võimupiire poldud väga täpselt ära jagatud, sest Järva- ja Virumaal esines topeltristimisi ja Pudiviru vanem Tabelinus, kes oli juba varem Ojamaal ristitud, poodi taanlaste poolt koguni üles, sest ta oli julgenud sakslaste poolt ristimise vastu võtta.

Henrik kirjeldabki just taanlaste häbitegusid ja nimetab nende ristimistegevust võltsiks, näivaks, ainult võimulaiendamisele suunatuks. Kuid võib arvata, et ka Riia kirik tegutses taanlastega suures osas sarnaselt. Lõpptulemusena kujunesid võimualade piirid sellisteks, et taanlased said endale Revala, Harju-, Viru- ja Järvamaa, sakslased aga ülejäänud Eesti mandriosa. Selgusetuks jäi ainult Läänemaa staatus, kus püüdsid kanda kinnitada rootslased, kes aga saarlaste poolt veel samal aastal minema kihutati.


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • haud
  • kohus
  • maja
  • NB
  • sadam