Balthasar Russowi sünd

kaardile

1536

Balthasar Russow (ka Rüssow, Ryssow, Ryssowe jne) sündis enda seletuse kohaselt ordumeister Hermann von Brüggenei valitsemisajal (1535-1549) Tallinnas.

Tavaliselt on tema sünniaastaks pakutud 1536. aastat, ehkki täit kindlust selles ei ole. Veelgi ebaselgem kui tema sünniaasta on aga tema päritolu. Kuni 1960. aastateni peeti Russowit sakslaseks. Kuid 1964. aastal esitas Taani-Eesti-Baltisaksa ajaloolane Paul Johansen hüpoteesi, nagu olnuks Russow eesti päritolu. Tema oletust aitas põlistada Jaan Krossi monumentaalne teos „Kolme katku vahel".

Kuid 1990. aastatest alates on nägemus Russowist kui eestlasest ajaloolaste kriitikatule alla langenud, sest on selgunud, et tolleaegsed allikad ei võimalda tema päritolu täpselt selgeks teha: Russow võis sama tõenäoliselt olla ka sakslane või rootslane. Siiski on mõningaid argumente, mis räägivad Russowi eesti päritolu kasuks: tema baltisakslasest oponendid on teda nimetanud „rumalaks talupojahärjaks" ning samuti veetis ta kogu oma pastoripõlve Pühavaimu kiriku mittesaksa (ehk eesti) koguduse juures. 16. sajandil polnud aga etniline päritolu kuigi tähtis ja oma kroonika pani Russow kirja igal juhul alamsaksa keeles.

Sõltuvalt sellest, kas Russowit peetakse eestlaseks või sakslaseks, on rekonstrueeritud ka Russowi päritolu ja lapsepõlve: kui ta oli eestlane, võis ta olla voorimehe Simon Ryssa poeg ja elada Kalamajas, kui aga sakslane, siis tõenäoliselt kullasepp Simon Russenbergi poeg.

Allikas: Eesti ajalugu elulugudes: 101 tähtsat eestlast, lk-d 26-27.

foto: http://www.travelblog.org/Wallpaper/pix/tb_tallinn_estonia.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haud
  • kirik
  • kool
  • lasteaed
  • nool
  • raamatukogu