Lasnamäe meteoriidijälg

kaardile

22900 eKr

Eestit korduvalt katnud mandrijää lihvis ja poleeris enda all olevat aluspõhja, mille pealispinnal võime seetõttu näha kriimustusi ja vagusid. Enamasti on need pinnakatte all, kuid Põhja-Eestis, kus pinnakate on õhuke ja vahel puudub hoopis, ei ole jääkriimude leiud haruldased.

Rohkesti on neid Tallinnas Lasnamäel. Praegu on jääkriime võimalik näha näiteks Laagna tee ja J.Smuuli tee ristmikul, Narva mnt poole sõites, paremal pool teed.

Lasnamäe teesüvendi rajamisel sattusid geoloogid 1983. a Tondiraba lääneserval huvitavale leiule. Umbes 5 meetrise turba ja järvelubja alt vabastatud paepinnal tuli nähtavale huvitav paelõhede võrk, mis ühest keskmest kiirjalt lähtuva kimbuna ja erineval kaugusel omavahel väiksemate kaarlõhedega ühendatuna kujutab endast justkui hiigelsuure ämblikuvõrgu jäljendit.

Selline lõhestik sarnaneb plaatja keha tüüpilise lagunemisvormiga tugeval punktlöögil. Et lõhekimp paikneb 5 meetrise ja umbes 10 000 aasta vanuse rikkumata turbalasundi all ja on mandrijää poolt selgesti lihvitud, siis ei ole löögijälge võimalik põhjendada inimtegevusega (ka mitte pommiplahvatusega sõjatandril).

On tõsi, et ka pommid ja mürsud võivad paeplatoole üsna sarnaseid jälgi jätta, aga 25 000 ja isegi 5000 aasta eest (katvate setete vanus) ei olnud ühte ega teist kusagilt võtta.

Jääb üle oletada et kunagisele paealuspõhjale langes meteoriit, mis tekitas nähtava purustuse ja kraatrilaadse moodustise. Mandrijää kandis kivikribust purustatud kraatrivormi minema jättes alles vaid lubjakivipangale jäänu purustusjälje allosa.

Pärast löögijälje leidmist pöördusid uurijad linnavalitsuse poole ettepanekuga rajada jälje kohale kaitseehitis vaatepaviljoni ja vaaterõduga. Paraku polnud aeg selleks küps ei siis ega ka veel nüüd.

(Foto: illustratiivne)

Seepärast ongi ehk parem, et ainulaadne loodusmälestis puhkab praegu ainult spetsialistidele teadaolevas kohas mitmemeetrilise kaitsva tehistäitepinnase all ja ootab paremaid aegu - kunagist avamist koos mõistliku kaitseviisiga.

Löögijälje piirkonnas avati 2008 aastal "Tähesaju City", mille nimevalik ei ole juhuslik.

Allikad: brozüür "Loodusmälestised 4, Tallinn - Lasnamäe, Pirita" Teaduste Akadeemia Kirjastus, Tallinn 1999

http://www.teadus.ee/?p=1143 

foto: http://www.etv.ee/failid/13398.jpg


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • ajalooline
  • kivid
  • ring