Pronkssõdur teisaldatakse

kaardile

27. aprill 2007 kell 04:30

Varahommikul kell 4:30 piiras mitukümmend kiivrite ja kumminuiadega varustatud märulipolitseinikku Tõnismäe pronkssõduri ümbruse sisse.

Kell 4:30 algas politseioperatsioon mikrobusside ja sõiduautode ootamatu saabumisega, millest hüppasid välja maskides ja kiivritega märulipolitseinikud, kes ajasid kohal olnud kümmekond inimest karmide korraldustega eemale. Neile lisandusid bussides tavapolitseinikud.

Sajad kollaste vestidega politseinikud takistasid alustuseks ligipääsu memoriaali juurde suunduvatel suurematel teedel, vahendas kohapealt Tõnismäelt Postimees Online'i reporter. Konkreetselt ja valjuhäälselt karjudes käsklusi jagavad märulipolitseinikud takistasid inimeste ja autode ligipääsu Hariduse tänava poolses otsas, Kaarli puiestee ja rahuvusraamatukogu ümbruses. Kaarli kiriku poolses otsas valvavad kollase vestidega politseivormides tavapolitseinikud.

Enne politsenike saabumist polnud ka haljasalal kedagi. Tõnismäe ümbruses liikusid vaid mõned ajakirjanikud ja fotograafid, paar käesidemega Öise Vahtkonna aktivisti, üks silmanähtavalt joobes kodanik ja viis pidutsemast tulnud ja juhuslikult möödunud noort, kes lõbusalt mobiilidega pilte klõpsutasid. Postimees Online'i reporteri sõnul mingeid konflikte ei olnud.

Kell 4:45 piirasid pronkssõduri haljasala ümber juba tavapolitseinikud ning kahelt veokilt asuti kokkupandavaid metallaedu paigaldama ümber Tõnismäe pronkssõdurit ümbritseva haljasala. Mitu suurt "rendimeistri" kirjaga veoautot tõid kohale aiamoodulid ja nendega piirati lühikese ajaga haljasala sarnaselt eelmise aastaga.

Operatsioon möödus suhteliselt rahulikult. Kell 5:05, kui metallist piirdeaed hakkas valmis saama tõmbusid märulipolitseinikud Rahvusraamatukogu taha.

Kui veel peale südaööd oli Tõnismäel ligi 30 inimest nö valves, siis operatsiooni algusaeg oli väga hästi valitud, mistõttu õnnestus ka operatsioon läbi viia ilma eriliste vahejuhtumiteta. Kui mitte arvestada sõnelust peale kella viit hommikul tööle rutanud Rahvusraamatukogu koristaja ja politseinike vahel. Koristajal takistati ligipääs raamatukogule, mistõttu viimane peale sajatusi vihaselt minema läks.

Kell 5:30 möödusid troll ja buss. Kuna ka Tõnismäe trollipeatus on piirdeaia sees, siis möödusid ühissõidukid peatumata.

Kell 5:50 kinnitati metallaedade külge selgitavad plakatid eesti, vene ja inglise keeles: "Siin toimuvad Tõnismäe sõjahaudade arheoloogilised väljakaevamised. Hoidkem rahu ja väärikust tööde piirkonnas."

Kell 5:51 hakkas suur kraanaga varustatud veok Tõnismäe haljasalalt telgi kokkupanemiseks vajalikku maha tõstma. Haljasalal askeldavad erariietes töömehed, kes rajavad telgi pronkssõduri kohale.
Kell 6:00 lasti Kaarli puiesteel tööle ruttavad inimesed politsei ahelikest läbi minna.

Kell 6:05 peatusid Tõnismäe trollipeatuses paar trolli, lastes ka inimestel vanas peatuses väljuda.

Kell 6:07 hakkas politsei oma positsioonidelt lahkuma, kogunedes rühmadesse ja avades sellega tavapärase läbipääsu inimestele. Sõiduautod veel läbi ei pääse.

Kell 6:11 teatas meie reporter, kes pääses piirdeaia juurde, et lilled ja küünlad on pronkssõduri ette kokkukorjatud. Politseinikud seisavad endiselt kolonnides tänavanurkadel ning kraana lahkus platsilt. Peamiselt on kohapeal ajakirjanikud, keda on juba kokku ligi 15 inimest.

Kell 6:25 avati sõiduautodele liiklus. Metallaedadele hakati pealepanema kilest kattematerjali. Aia ümber seisavad 5-6 meetriste vahedega seljaga aia poole politseinikud.

Kohale rutanud Öise vahtkonna ühe aktivisti Dmitri Klenski sõnul on käimasolev politseioperatsioon riiklik terrorism ja natsismi taassünd. Klenski sõimas vihaselt Toomas Hendrik Ilvest, Andrus Ansipit ja Mart Laari, pidades toimuvat nende kätetööks. Klenski sõnul pooldab enamus eestimaalastest pronkssõduri allesjätmist Tõnismäele, mistõttu on tema hinnangul tegemist rahva tahte vastu minekuga. Klenski kinnitusel ei maganud Öine Vahtkond politseioperatsiooni maha, sest selle alguses oli kohal ka kaks nende inimest ning Klenski kinnitusel ei kavatsetudki operatsiooni

 Allikad: http://www.ohtuleht.ee/index.aspx?id=226746


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haigla
  • kohus
  • ring