Tallinn pärast 26 aprilli

kaardile

28. aprill 2007

Pärast Nõukogude lennuväe barbaarset pommirünnakut 9. märtsil 1944 pole Tallinna kultuuriasutused nõnda palju kannatanud kui 26. ja 27. aprilli öödel aastal 2007. Venelased käitusid Tallinnaga taas nagu vandaalid.

Vene marurahvuslaste, nõuka-aja taganutjate ning uuskolo­nistide vastuhakk eesti riigivõimule ja nende märatsevaks marodöörluseks ülekasvanud enesekehtestamispüüd puudutas peale rüüstatud restoranide ja poodide ka kultuuri- ja haridusasutusi, sealjuures eesti rahvale pühasid nimesid. Märatse­jad, keda oli meie venelaskonnast teatavasti väike protsent, heitsid väga raskelt mahapestava pleki ülejäänud seaduskuulekale ­muulaste ­kogukonnale.

Rahvusraamatukogul lõhuti aknaid, müüre, haljastust. Vabaduse väljakul, seltsimees Savisaare linnavalitsuse nina all, visati sisse mitu Jaani kiriku akent; nägin ise, kuidas venekeelsed noorukid kivide ja viinapudeliga purustasid kunstihoone kohviku (mida kunagise kuulsaima kunde järgi endiselt Wiiralti kohvikuks kutsutakse) aknad ning G-galerii vaateakna. Purustati raamatukaupluse Rahva Raamat kaks akent ning Apollo kõik aknad. Sisse visati ka naabruses oleva Tallinna teise vanima kooli - Reaalkooli - aknaid. Purustati Laste Maailma disaini- ja arhitektuurigalerii keskmine tohutu vitriinklaas. Tartu maantee ja Gonsiori tänava nurgal löödi sisse mitukümmend Eesti Kunstiakadeemia akent ja klaasust. Saatuse irooniana on selles majas professoritena töötanud Arnold Alas ja Enn Roos, kes Tõnismäe pronksmehe kavandasidki.

Aknaklaase saab asendada, uksedetaile taastada, poed tellivad uue kauba. Kuid hingehaavad ei parane nii kiiresti, või ei kasva üldse kinni

Allikas: Eesti Ekspress,Vene rulett Tallinnas, Harry Liivrand (03.05.2007)


Lõpetasid loo vaatamise. Võid lugu uuesti vaadata või selle sulgeda ning valida lugude valiku menüüst uued lood. Korraga saad vaadata kuni kolme lugu.

Korraga saab valida 3 lugu, kui soovite valitud lugusid muuta, siis võtke linnuke varasema valiku eest

Uute lugude valimiseks palun peata lugu vajutades nuppu “Stop ja tagasi algusse”

Vali lugusid

Legend

{header}

  • haigla
  • kohus
  • ring